- +381 (0) 32 512 14 19
- +381 (0) 66 612 14 19
- info@primamedika.rs
- Pon-Pet: 08-20h | Sub: 08-15h
Pregled obavlja lekar specijalista opšte medicine. Radi se u slučaju pojave određenih zdravstvenih problema ili u okviru preoperativne pripreme.
Pregled obavlja lekar specijalista opšte medicine uz korišćenje ultrazvučne dijagnoze. Radi se u slučaju pojave određenih zdravstvenih problema ili u okviru preoperativne pripreme radi preciznije dijagnoze.
Pregled ultrazvukom obavlja lekar specijalista opšte medicine. Ultrazvuk dojke se vrši radi uvida u stanje tkiva pri čemu se dobija uvid u tip solidnih, kalcifikovanih ili cističnih promena, uz praćenje stanja limfnih čvorova.
Ultrazvučni pregled srca je postao gotovo neophodna metoda u dijagnozi i proceni većine kardiološki oboljenja.
Pregled ultrazvukom obavlja lekar specijalista opšte medicine. Ultrazvuk abdomena (stomaka, trbuha) i male karlice predstavlja pregled struktura različitih organa trbušne duplje.
Pregled ultrazvukom obavlja lekar specijalista opšte medicine. Radi se o pregledu dojke, štitaste žlezde, mišićno-koštano-zglobne i druge mekotkivne strukture. Tako prikazujemo do najsitnijih detalja građu tih struktura.
Pregled ultrazvukom obavlja lekar urolog. Radi se o pregledu bubrega, uretera (mokraćovoda), mokraćne bešike, a kod muškaraca i prostate i semenih vezikula.
Konsultativni pregledi već urađenih pregleda magnetnom rezonancom (MRI), skenerskih (CT), mamografskih i svih ostalih radioloških pregleda ukoliko postoji želja i potreba za dodatnim objašnjenjem od strane lekara specijalista interniste, reumatologa, endokrinologa, urologa, otorinolaringologa, gastroenterologa, psihijatra, psihologa, neurologa, dermavenerologa, hirurga, pulmologa, ortopeda.
Klasičan pregled endokrinologa, i ultrazvučni ciljani pregled štitaste žlezde. Ultrazvukom se dijagnostikuju sve promene u veličini, građi (strukturi) i prokrvljenosti štitaste žlezde.
Pregled interniste je jedan od specijalističkih pregleda koji se sastoji od anamneze, kliničkog pregleda, dijagnostičkih i terapijskih procedura. Internista je spec.za unutrašnje bolesti i posmatra čoveka kao jedinku što znači da se kod interniste mogu pregledati pacijenti koji imaju probleme sa bolestima jednog ili više organskih sistema...
Gastroenterolog je zadužen za jednjak, želudac, tanko crevo, debelo crevo, rektum, žučnu kesu, jetru, pankreas. Gastroenterološki pregled je bezbolan, ne zahteva posebnu pripremu i traje u zavisnosti od potrebe.
Kontrolni pregled vrši gastroenterolog.
Kontrolni pregled vrši gastroenterolog.
Kardiovaskularne bolesti su najčešće i najzastupljenije bolesti savremenog sveta. Kompletan kardiovaskularni pregled vrši interventni kardiolog. Pregled ekg, ultrazvuk srca, stres test, holter ekg ili holter pritiska., labaratorija i zaključak.
Kontrolni kardiološki pregled vrši interventni kardiolog.
Kontrolni pregled se vrše kod svih specijalista.
Holter monitoring EKG-a je neinvazivna dijagnostička procedura, odnosno poseban postupak praćenja rada srca u toku odredjenog vremenskog perioda. Ova kardiološka dijagnostička metoda predstavlja ambulatorno, kontinuirano snimanje EKG-a za odredjeni vremenskim period, najčešće u toku 24 sata, a po potrebi i duže. Pregled vrši kardiolog.
Holter EKG monitoring omogućava dijagnostikovanje poremećaja srčanog ritma, odnosno sve varijante aritmija koje se javljaju ‘s vremena na vreme’, kao nprm. u slučajevima fizičke aktivnosti ili tokom stresnih situacija. Simptomi koji prate aritmije su vrtoglavice, nesvestice, osećaj lupanja i preskakanja srca, zamor i malaksalost. Pacijenti dobijaju detaljno uputstvo o ‘vođenju dnevnika’, odnosno kako da zapišu aktivnosi i eventualne sipmtome tokom Holter EKG monitoringa.
Bris se uzima iz nosa i otkriva prisustvo virusa. Rezultat testa je dostupan za 2-3h.
Sistematski pregled je skup preventivnih analiza i dijagnostičkih metoda koji pokazuju da li postoje određeni problemi u organizmu ili rizici nastanka bolesti. Preglede vrše specijalista opšte medicine, specijalista medicine rada uz konsultante.
Prošireni sistematski pregled (ginekolog ili urolog) je detaljan pregled koji se obično obavlja kod ginekologa ili urologa. Pregled obično uključuje sledeće procedure: Anamneza: Lekar će pitati pacijenta o njegovim simptomima, medicinskoj istoriji, i drugim relevantnim informacijama. Fizički pregled: Lekar će pregledati pacijentovu genitaliju, rektum i prostate ( kod muškaraca) ili grudi i abdominalnu regiju (kod žena). Pregled će uključivati palpaciju, ocenu izgleda i osećaja tkiva, i ocenu bilo kakvih sumnjivih područja. Papanicolau test (kod žena): Ovaj test se koristi za detekciju abnormalnosti na cerviksu, kao što su promene koje mogu dovesti do raka. 4.Prostata specifični antigen (PSA) test ( kod muškaraca): Ovaj test se koristi za detekciju raka prostate. Urodinamični pregled (kod muškaraca): Ovaj pregled se koristi za ocenu funkcije mokraćnog trakta i prostate. Transvaginalni ultrazvuk (kod žena): Ovaj pregled se koristi za ocenu reproduktivnih organa kao što su jajnici, jajovodi i materica.
Sistematski pregled veliki paket (oftamolog) je temeljni pregled očiju koji se obično obavlja kod oftamologa ili optometriste. Pregled obično uključuje sledeće procedure: Vizuelni acuitet (vida): Ova procedura se koristi da se odredi snaga vida pacijenta, kao i da se utvrdi postojanje bilo kakvih problema sa vidom. Refrakcija: Ova procedura se koristi da se utvrdi koliko pacijent ima kratkovidosti, dalekovidosti ili astigmatizma. Slikanje oka: Ova procedura se koristi za pregled unutrašnjih struktura oka, kao što su rožnjača, mrežnjača, očna jabučica i očna leđa. Pregled vidnog nerva: Ova procedura se koristi da se pregleda vidni nerv i da se utvrdi postoje li bilo kakvi problemi sa vidnim nervom. Pregled zenice: Ova procedura se koristi da se pregleda zenica i da se utvrdi postoje li bilo kakvi problemi sa zenicom. Pregled vlakana: Ova procedura se koristi za pregled vlakana oka i da se utvrdi postoje li bilo kakvi problemi sa vlaknima. Pregled lečenja: Ova procedura se koristi za pregled lečenja pacijenta i da se utvrdi postoje li bilo kakvi problemi sa lečenjem. Pregled kontaktnih sočiva: Ova procedura se koristi za pregled kontaktnih sočiva i da se utvrdi postoje li bilo kakvi problemi sa kontaktnim sočivima.
Preglede vrše specijalista opšte medicine, specijalista medicine rada uz konsultante.
Program ili plan ishrane uključuje pregled nutricioniste sa merenjem parametara na BMI analizatoru, merenjem visine, eventualnim merenjem krvnog pritiska, konsultacijama i izradom individualne dijete.
Pregled nefrologa obuhvata procenu funkcije i zdravlja bubrega, uključujući pregled pacijenta, ispitivanje urina i krvi i, u nekim slučajevima, ultrazvučni pregled bubrega. Nefrolog će takođe tražiti od pacijenta da dostavi informacije o svom anamnezi bolesti, uključujući prethodne bolesti bubrega i druge relevantne medicinske probleme. Ukoliko je potrebno, nefrolog će preporučiti dodatne laboratorijske testove ili dijagnostičke proceduru, kao što su biopsija bubrega ili urografija.
Pregled nefrologa obuhvata procenu funkcije i zdravlja bubrega, uključujući pregled pacijenta, ispitivanje urina i krvi i, u nekim slučajevima, ultrazvučni pregled bubrega. Nefrolog će takođe tražiti od pacijenta da dostavi informacije o svom anamnezi bolesti, uključujući prethodne bolesti bubrega i druge relevantne medicinske probleme. Ukoliko je potrebno, nefrolog će preporučiti dodatne laboratorijske testove ili dijagnostičke proceduru, kao što su biopsija bubrega ili urografija.
Pregled hematologa obuhvata procenu zdravlja krvotvornih organa i krvnih sudova, kao što su jetra, slezina i koštano tkivo. Hematolog će pregledati pacijenta, ispitati krvne pretrage, kao što su hemoglobin, hematokrit i broj crvenih i belih krvnih zrnaca. Ukoliko je potrebno, hematolog će preporučiti dodatne laboratorijske testove ili dijagnostičke procedure, kao što su biopsija koštane srži ili citogenetske analize. Pregled hematologa takođe obuhvata dijagnostiku i lečenje bolesti krvotvornih organa, kao što su anemije, trombocitopenije, leukemije i limfomi.
Pregled ortopeda obuhvata procenu funkcije i zdravlja skeletenog sistema, uključujući kosti, zglobove, mišiće i ligamente. Ortoped će pregledati pacijenta, uključujući palpaciju i ispitivanje pokretljivosti zglobova, proveru mišićne snage i koordinacije. U nekim slučajevima, ortoped će preporučiti radiološke ili ultrazvučne preglede, kao što su rendgenski snimci ili MRI, kako bi se utvrdili eventualni problemi sa kostima ili zglobovima. Ortoped se bavi dijagnostikom i lečenjem različitih bolesti i povreda skeletenog sistema, kao što su artritis, osteoporoza, frakture, disfunkcije zglobova i mišićno-koštane bolesti.
Pregled ortopeda sa intraartikularnom instilacijom kortikosteroida je procedura u kojoj se kortikosteroidi (sintetičke verzije hormona kortizola) ubrizgavaju direktno u zglob kako bi se smanjio upalni odgovor i bol. Ova procedura se obično koristi za lečenje bolesti zglobova, kao što su artritis i bursitis, koje su povezane sa upalom i bolom. Ortoped će prvo pregledati pacijenta i utvrditi da li je intraartikularna instilacija kortikosteroida odgovarajuća terapija za pacijenta. Ako se odluči da je intraartikularna instilacija kortikosteroida odgovarajuća, ortoped će obaviti proceduru. To obično uključuje ubrizgavanje kortikosteroida direktno u zglob preko igle i katetera, koji su umetnuti u zglob preko kože.
Pregled ortopeda sa intraartikularnom instilacijom viskosuplementa je procedura u kojoj se ubrizgava viskozna tečnost (nazvana viskosuplement) direktno u zglob kako bi se poboljšala funkcija i smanjila bol. Viskosuplementi su tečnosti koje se koriste da bi se poboljšala viskoznost sinovijalne tečnosti (ili sinovijalne tečnosti) koja se nalazi u zglobovima. Ova tečnost služi kao amortizer i omogućava lakši kretanje zglobova. Ortoped će pregledati pacijenta i utvrditi da li je intraartikularna instilacija viskosuplementa odgovarajuća terapija za pacijenta. Ako se odluči da je intraartikularna instilacija viskosuplementa odgovarajuća, ortoped će obaviti proceduru. To obično uključuje ubrizgavanje viskosuplementa direktno u zglob preko igle i katetera, koji su umetnuti u zglob preko kože.
Dermoskopija je neinvazivna dijagnostička procedura koja podrazumeva pregled površinskih promena na kožii, mladeža, bradavica, keratoza, promene nokatne ploče, hipo i hiperpigmentacije. Obavlja se instrumentom koji se zove dermoskop i koji sadrži sistem sočiva za dijagnostikovanje oblika, rasporeda krvnih sudova, oblika ivice i pigmenata na koži. Pomaže u ranom otkrivanju tumora kože, prvenstveno malignog melanoma koji predstavlja jedan od najmalignijih tumora. Dermoskopom se takođe mogu vršiti pregledi promena korena kose i nokatne ploče.
Neurolog je specijalista medicine koji se bavi dijagnostikom i lečenjem poremećaja nervnog sistema. Nervni sistem obuhvata mozak, kičmenu moždinu i nerve, kao i mišiće koje ti nervi kontrolišu. Neurologija je složena oblast medicine koja uključuje širok spektar bolesti i poremećaja, uključujući ali ne ograničavajući se na: Epilepsiju, Parkinsonovu bolest, Multiplu sklerozu, Migrene i druge vrste glavobolja, Alchajmerovu bolest i druge demencije, Poremećaje spavanja, Neuroinfekcije, Neurološke komplikacije dijabetesa, Traumatske povrede mozga i kičmene moždine...
Holter krvnog pritiska je uređaj koji meri krvni pritisak u određenim intervalima tokom 24 sata, a daje uvid u kompletne dnevne i noćne vrednosti pritiska. Posle dvadesetčetvoročasovnog nošenja, aparat vraćate u ordinaciju, podaci se prebacuju u računar gde je instaliran poseban softver (program) za analiziranje podataka. Kompletan pregled vrši lekar specijalista opšte medicine.
Posle dvadesetčetvoročasovnog nošenja, aparat vraćate u ordinaciju, podaci se prebacuju u računar gde je instaliran poseban softver (program) za analiziranje podataka, a u odnosu na dobijene podatke Vaš kardiolog može da: isključi postojanje hipertenzije, postavili dijagnozu povišenog krvnog pritiska i uvede terapiju za regulaciju istog, koriguje postojeću antihipertenzivnu terapiju (ukoliko nalaz pokaže da je potrebno). Kompletan pregled vrši lekar specijalista opšte medicine.
Pregled obavlju lekari polmolog i specijalista opšte medicine. Spirometrija je jedan od standardnih pulmoloških testiranja kojim se dobija uvid u ventilacionu sposobnost pluća. Spirometrija omogućava merenje plućnih kapaciteta i volumena.
Krv uzima medicinski tehničar prema nalogu lekara.
Krv uzima medicinski tehničar prema nalogu lekara.
Pregled vrši lekar specijalista ORL. Audiometrija je neinvazivna dijagnostička procedura kojom se ispituje sluh i utvrđuje postojanje oštećenja sluha, kao i mesto i stepen eventualnog ošetećenja. Radi se u sklopu rutinskog ispitivanja sluha ili kod ispitanika sa već registrovanim oštećenjem sluha.
Intramuskularna injekcija je tehnika koja se koristi za unošenje leka duboko u mišiće. To omogućava da se lek brzo apsorbuje u krvotok.
Intramuskularna injekcija je tehnika koja se koristi za unošenje leka duboko u mišiće. To omogućava da se lek brzo apsorbuje u krvotok.
Intravenska injekcija predstavlja unos/ubrizgavanje leka neposredno u venu. Aplikaciju vrši medicinski tehničar.
Infuziju lekar prepisuje u situacijama kada postoji potreba za unošenjem velike količine tečnosti u organizam, kao i u situacijama kada su organizmu potrebne hranljive materije, kao i kod primena nekih lekova, poremećaja krvi i sl. Aplikaciju vrši medicinski tehničar.
Infuziju lekar prepisuje u situacijama kada postoji potreba za unošenjem velike količine tečnosti u organizam, kao i u situacijama kada su organizmu potrebne hranljive materije, kao i kod primena nekih lekova, poremećaja krvi i sl. Aplikaciju vrši medicinski tehničar.
Aplikaciju vrši medicinski tehničar.
Aplikaciju vrši medicinski tehničar.
Aplikaciju vrši medicinski tehničar.
Aplikaciju vrši medicinski tehničar.
Aplikaciju vrši medicinski tehničar.
Tumačenje rezultata vrši doktor specijalista
Pregled specijaliste opšte medicine sa medicinskim tehničarom
Svaki ciljani oftalmološki pregled koji se izvodi podrazumeva sledeće preglede: - Pregled očnog dna na usku zenicu, Oštrina vida, Merenje očnog pritiska, Pregled suznog aparata, Pregled prednjeg segmenta oka.
Ako imate bolove u nogama, svrab, oticanje, grčeve ili vidljive proširene vene, sa ili bez rana na nogama, potrebno je da uradite konsultativni pregled vaskularnog hirurga dopler pregledom vena i arterija nogu.
Na arterijama se mogu vidjeti naslage (plakovi) koji sužavaju krvne sudove. Ovom metodom se može otkriti i tromboza (djelimično ili potpuno zapušenje arterije ili vene ugruškom krvi). Također se mogu dijagnostikovati proširene vene (varikozne) i odrediti stepen proširenja. Ovim pregledom se dobija veliki broj informacija o izgledu krvnih sudova i protoku krvi. Ovaj pregled obezbjeđuje informacije koje će usmjeriti pacijenta ka dopunskoj dijagnostici i liječenju. Pregled vrši lekar vaskularni hirurg.
Pregled hirurga obuhvata procenu funkcije i zdravlja organa i tkiva koji su podložni hirurškom lečenju, uključujući probavni sistem, respiratorni sistem, reproduktivni sistem, kožu i meko tkivo. Hirurg će pregledati pacijenta, uključujući palpaciju i ispitivanje pokretljivosti organa, proveru funkcije disajnih i probavnih organa, kao i proveru kože i mekog tkiva. Ukoliko je potrebno, hirurg će preporučiti dodatne laboratorijske testove ili dijagnostičke procedure, kao što su endoskopske procedura ili ultrazvučni pregledi. Hirurg se bavi dijagnostikom i lečenjem različitih bolesti i povreda organa i tkiva, kao što su tumori, hernije, krvarenja, infekcije i bolesti kože.
Pregled hirurga sa hirurškom intervencijom u lokalnoj anesteziji je procedura u kojoj hirurg obavlja operaciju na pacijentu pod lokalnom anestezijom. Lokalna anestezija se koristi da bi se pacijent održao budnim, ali da se osetljivost na bol u određenom delu tela smanji ili potpuno ukloni. Pre hirurške intervencije, hirurg će pregledati pacijenta i utvrditi da li je hirurška intervencija u lokalnoj anesteziji odgovarajuća terapija za pacijenta. Ako se odluči da je hirurška intervencija u lokalnoj anesteziji odgovarajuća, hirurg će pacijentu objasniti kako će se procedura izvesti i kakvi su rizici i komplikacije. Tada će se pacijentu dati lokalna anestezija u oblasti koja će biti operisana, nakon čega će hirurg obaviti hiruršku intervenciju. Nakon operacije, pacijent će biti pod nadzorom dok se potpuno ne razbudi. Ukoliko je potrebno, pacijentu će se davati analgetici ili drugi lekovi za bol.
Unilateralna resekcija uraslog nokta (takozvano hirurško uklanjanje uraslog nokta) je hirurška procedura koja se koristi za uklanjanje uraslog dela nokta. Ova procedura se obično izvodi na prstima na nogama, i to kada je urasli deo nokta postao neugodan, bolan ili izaziva infekciju. Pre hirurške intervencije, hirurg će pregledati pacijenta i utvrditi da li je uklanjanje uraslog nokta odgovarajuća terapija za pacijenta. Ako se odluči da je uklanjanje uraslog nokta odgovarajuća, hirurg će pacijentu objasniti kako će se procedura izvesti i kakvi su rizici i komplikacije. Tada će se pacijentu dati lokalna anestezija u oblasti gde se nalazi urasli deo nokta, nakon čega će hirurg resekcijom ukloniti urasli deo nokta. Nakon operacije, pacijent će morati da noge bandažira kako bi se sprečilo ponovno urasavanje nokta. Ukoliko je potrebno, pacijentu će se davati analgetici ili drugi lekovi za bol.
Bilateralna resekcija uraslog nokta je hirurška procedura koja se koristi za uklanjanje uraslog dela nokta sa obe strane na istom prstu. Ova procedura se izvodi kada je nokat na prstu urastao i izazvao neugodnu i bolnu infekciju. Pre hirurške intervencije, hirurg će pregledati pacijenta i utvrditi da li je uklanjanje uraslog nokta odgovarajuća terapija za pacijenta. Ako se odluči da je uklanjanje uraslog nokta odgovarajuća, hirurg će pacijentu objasniti kako će se procedura izvesti i kakvi su rizici i komplikacije. Tada će se pacijentu dati lokalna anestezija u oblasti gde se nalazi urasli deo nokta, nakon čega će hirurg resekcijom ukloniti urasli deo nokta. Nakon operacije, pacijent će morati da noge bandažira kako bi se sprečilo ponovno urasavanje nokta. Ukoliko je potrebno, pacijentu će se davati analgetici ili drugi lekovi za bol.
Obuka prve pomoći za zaposlene je važna za svaku organizaciju, jer može pomoći u sprečavanju ozleda i smrti zaposlenih, kao i pomoći u sprečavanju štete na imovini. Obuka prve pomoći omogućava zaposlenima da prepoznaju i reaguju na različite vrste emergency situacija, kao što su: Ozlede na radnom mjestu: Obuka prve pomoći omogućava zaposlenima da prepoznaju i reaguju na ozlede na radnom mjestu, kao što su povrede, uganuća, lomovi ili opekotine. Bolesti: Obuka prve pomoći omogućava zaposlenima da prepoznaju i reaguju na bolesti, kao što su srčani udar, dijabetes, epilepsija ili alergije. Opasnosti od požara: Obuka prve pomoći omogućava zaposlenima da prepoznaju i reaguju na opasnost od požara, kao što su pravilno korišćenje gašenja požara, evakuacija i sigurnosna pravila.
Antitetanusna zaštita (AT zaštita) je proces vakcinacije ili administracije antitetanusnog seruma koji pomaže u sprečavanju tetanusa, zarazne bolesti koja se javlja kada tetanospasmin, neurotoksin proizveden od bakterije Clostridium tetani, uđe u tijelo. Prva doza AT zaštite se obično sastoji od administracije antitetanusnog seruma i tetanus vakcine. Antitetanusni serum sadrži antitela koja već postoje u tijelu, koje mogu brzo djelovati protiv tetanospasmina u slučaju infekcije. Tetanus vakcina sadrži inaktivirane tetanospasmine koji se koriste za stvaranje imuniteta protiv bolesti. Kada je neko prvi put vakcinisano, oni će primiti jednu dozu antitetanusnog seruma zajedno sa tetanus vakcinom. Nakon toga, obično se preporučuje da se vakcina ponovi svakih 10 godina, kako bi se održao imunitet. U slučaju ozljede koja može da dovede do tetanusa, kao što je rana koja je u dodir sa zemljom ili prašinom, preporučuje se da se daje dopunska doza antitetanusnog seruma, čak i ako je pacijent već vakcinisan. AT zaštita je važna za sve, jer tetanus može biti smrtonosan. Obuka prve pomoći, kao i redovno vakcinisanje su neophodni za sprečavanje i kontrolu ove bolesti.
Druga i treća doza AT zaštite obično se sastoje od tetanus vakcine. Nakon prve doze, koja se sastoji od antitetanusnog seruma i tetanus vakcine, sledeće dve doze se daju kako bi se održao imunitet protiv tetanusa. Druga doza tetanus vakcine se obično daje 4-8 nedelja nakon prve doze. Treća doza se daje 6-12 meseci nakon druge doze. Nakon treće doze, preporučuje se da se tetanus vakcina ponovi svakih 10 godina kako bi se održao imunitet. U nekim slučajevima, ako je pacijentu data dopunska doza antitetanusnog seruma zbog ozljede koja je mogla da dovede do tetanusa, nije potrebno da se daju druga i treća doza vakcine. To će biti odlučeno od strane lekara na osnovu individualnih okolnosti. AT zaštita je važna za sve, jer tetanus može biti smrtonosan. Obuka prve pomoći, kao i redovno vakcinisanje su neophodni za sprečavanje i kontrolu ove bolesti.
U našoj poliklinici nudimo tri vrste masaže: relaksaciona masaža vam omogućava potpuno opuštanje u prijatnom ambijentu, terapeutska masaža je usmerena na rešavanje specifičnih zdravstvenih problema i sportska masaža je idealna za sportiste i aktivne osobe. Takođe, nudimo kineziterapijske tretmane za rehabilitaciju i poboljšanje opšteg fizičkog stanja.
U našoj poliklinici nudimo tri vrste masaže: relaksaciona masaža vam omogućava potpuno opuštanje u prijatnom ambijentu, terapeutska masaža je usmerena na rešavanje specifičnih zdravstvenih problema i sportska masaža je idealna za sportiste i aktivne osobe. Takođe, nudimo kineziterapijske tretmane za rehabilitaciju i poboljšanje opšteg fizičkog stanja.